تبلیغات
مدافع شهدای خیبر - دروازه آسمان -
لینک دوستان
آخرین مطالب
دیگر موارد
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

ذکر روزهای هفته جنگ دفاع مقدس وصیت شهدا حدیث موضوعی آیه قرآن تصادفی

کد موزیک آنلاین برای وبگاه
دروازه آسمان -
نویسنده : بچه های حزب الله
دوشنبه 8 اردیبهشت 1393

ازبیت المقدس تا خرمشهر
از همان اول تصمیم گرفتند تا صدای انقلاب را خفه کنند و نگذارند به جایی برسد. اصلاً شاید یکی از علت های مهم شروع جنگ همین باشد. این سیاست آمریکا بود در کنار اروپا.یک دیپلماتش گفته بود«تغییر رژیم عراق به یک کشور انقلابی از نوع ایران دارای عواقبی به مراتب وخیم تر از حفظ رژیم کنونی عراق برای منافع غرب است. ما می خواهیم که جلوی صدور انقلاب آیت الله خمینی به کشورهای منطقه مثل شیخ نشین های خلیح فارس و پادشاه سعودی را بگیریم.» این همه ترس و وحشت بعد از پیروزی رزمندگان اسلام در عملیات بیت المقدس برآمریکا و اروپا مستولی شده بود. آنها که از سنت الهی و آیین ما بی خبر بودند؛ نمی دانستند دشمنان ما را خداوند همیشه از احمق ترین ها قرار داده است. فکر می کردند با ایران می جنگند ولی از اعتقاد استوار شیعه و فرهنگ شهادت طلبی خبری نداشتند. رادیو بی بی سی گفته بود که «چنان چه ایرانیان درصدد بازپس گرفتن خرمشهر برآیند، سخت ترین گردو را بری شکستن برگزیده اند.» بالاخره خیال واهی گردوی سخت با عزم و اراده ی الهی و رزمندگان ایران اسلامی شکسته شد. فقط 40 روز فرصت داشتند تا بعد از عملیات فتح المبین آماده شوند. می خواستند ثابت کنند که می توانند دنیا را غافلگیر کنند؛ چون خدا می خواهد. قرارگاه کربلا طی نامه ای به نیروهای مسلح آغاز عملیات بیت المقدس را این گونه ابلاغ کرد:
"نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران متشکل از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی مأموریت دارند که در ساعت (س)روز (ر)در منطقه ی عمومی جنوب کرخه و غرب رودخانه ی کارون تک نموده و ضمن انهدام نیروهای موجود دشمن و آزادسازی شهرهای خرمشهر، هویزه و خط مرزی بین المللی را تأمین نموده؛ از حمله مجدد احتمالی به کشور اسلامی جلوگیری نمایند."
منطقه عملیاتی بیت المقدس، شامل منطقه عمومی جنوب غربی اهواز و غرب رودخانه ی کارون است که در میان چهار مانع طبیعی محصور شده. از شمال به رودخانه ی کرخه کور، از جنوب به رودخانه ی اروند، از شرق به رودخانه ی کارون و از طرف غرب به هورالهویزه و شط العرب منتهی می شود.
با توجه به اینکه عملیات های آفندی سابق نتایج مهمی به بار آورده بود؛ این نتایج عملاً زمینه انتخاب منطقه عملیاتی غرب کارون را برای عملیات بیت المقدس فراهم آورد.انتخاب این منطقه برای آزادسازی خرمشهر و مراکز مهم و حیاتی آن طی یک روند تکاملی صورت گرفت تا در این مرحله جبهه دشمن تدریجاً منهدم شود.در این بین نکته قابل توجه این بود که دشمن از نظر روحی در وضعیت بحرانی ای قرار داشت.
از سوی دیگر خرمشهر به عنوان استراتژیک ترین نقطه در مناطق درگیری به حساب می آمد.اشغال این شهر برای عراق به عنوان برگ برنده و نقطه ی اتکای استراتژیک محسوب می شد و آزادسازی آن برای ایران به منزله ی بستن راه نفوذ عراق به خوزستان و اثبات واهی بودن خیالات و ادعای عراق درباره اشغال آن بود. این منطقه در شرایط زمانی مذکور، بهترین و مهمترین منطقه جهت ادامه سلسله عملیات های آفندی بود.
استعداد و آرایش نیروهای عراقی نشان می داد که آنها مصمم اند تا با تمام قوا در این منطقه مقاومت کنند؛ ضمن اینکه عمق و عرض زمین منطقه و نبودن ناهمواری، امتیازی برای نیروهای عراق به شمار می رفت تا با اتکا به یگان های زرهی و مکانیزه بتوانند در این منطقه به خوبی مانور دهند.
مهمترین محدودیتی که عراق در این منطقه با آن روبرو بود دفاع از سرزمین نسبتاً وسیع و عریضی بود که نیروی انسانی بالایی را می طلبید.به همین دلیل قوای خود را به تناسب بر روی نقاط استراتژیک، حیاتی و مهم جفیر و خرمشهر متمرکز کرده و در تدبیر پدافندی خود بیش از همه به حفظ خرمشهر و بصره اهمیت می داد.
در نتیجه ی ادامه ی اشغال خرمشهر، دشمن را از یک موضع قوی در روند مذاکرات صلح برخوردار می کرد و از دست دادن خرمشهر به مثابه ی شکسته شدن تنها سد دفاعی بصره (دومین شهر مهم عراق بعد از بغداد)و تهدید جدی آن بود.
پس از جلسه های مختلف و بحث و بررسی وی تبادل نظر بین فرماندهان سپاه و ارتش، عبور از رودخانه ی کارون بهترین شیوه ی غافل گیری انتخاب شد.
دشمن گمان نمی برد که نیروهای ایرانی توان و قدرت عبور از رودخانه را داشته باشند. پس از کامل شدن طراحی عملیات سه قرارگاه قدس، فتح و نصر تشکیل شدند و قرارگاه مرکزی فرماندهی کل عملیات را بر عهده گرفت. قرارگاه قدس مأموریت داشت تا از شمال منطقه عملیاتی (رودخانه کرخه) به دشمن حمله کند و با مشغول کردن عراقی ها در شمال منطقه ی عملیاتی، دو قرارگاه دیگر برای عبور از رود کارون مشکل کمتری داشته باشند.در این جبهه قرارگاه قدس باید با لشکر 5 مکانیزه و لشکر 6 زرهی عراق می جنگید. نفوذ در جبهه ی دشمن دلیل موانع زیاد ایجاد شده توسط عراق در این منطقه کار ساده ای نبود.
قرارگاه فتح در بخش میانی مأموریت داشت تا از رودخانه ی کارون عبور کند و نیروهای خود را به جاده اهوازـ خرمشهر که 15 تا 20 کیلومتر از رودخانه فاصله داشت برساند. زمین هموار کارون تا جاده اهوازـ خرمشهر باعث می شد در صورت پاتک نمودن دشمن نیروهای ایران به شدت آسیب پذیر شوند. به همین دلیل قرارگاه فتح باید در همان شب اول فاصله 15 تا 20 کیلومتری کارون تا جاده را طی می کرد و پشت جاده مستقر می شد.
پایین تر از منطقه عملیاتی قرارگاه فتح، نیروهای قرارگاه نصر وارد عمل می شدند؛ آنها باید از کارون عبور می کردند و سپس برای آزادسازی خرمشهر و رسیدن به مرزهای بین المللی با دشمن درگیر می شدند.
عبور از رودخانه ی کارون و ایجاد جبهه ی گسترده و حمله، به عنوان طرح عملیات به یگان های مختلف اعلام گردید. رمز موفقیت این طرح در غافل گیری دشمن و آگاهی طراحان نظامی از نقاط قوت و ضعف ارتش عراق بود.
در همین ایام فلسطین مورد یورش رژیم صهیونیستی قرار گرفته بود. به همین خاطر، فرماندهی قرارگاه کربلا، نام «الی بیت المقدس» را برای عملیات برگزید.در نیمه شب نهم اردیبهشت 1361، مصادف با سیزده رجب، نیروها از ساعت ها قبل در محورهای خود مستقر شده بودند. شهید صدوقی و مرحوم آیت الله مشکینی نیز در کنار فرماندهان سپاه و ارتش حضور داشتند. با خواندن سوره فتح در جمع فرماندهان آرامش خاصی بر قرارگاه کربلا حاکم شد.سرانجام در ساعت 30 دقیقه بامداد با قرائت رمز «یا علی بن ابیطالب (ع)»، فرمانده قرارگاه کربلا اجازه شروع عملیات را صادر کرد.
نیروهای قرارگاه قدس (محور شمالی عملیات) در پنج نقطه با دشمن درگیر شدند.نیروهای قرارگاه فتح بلافاصله پس از عبور از رود، در غرب کارون به سرعت خود را به جاده اهوازـ خرمشهر رساندند.
نیروهای قرارگاه نصر از همان لحظات اول عملیات درگیر شدند. تأخیر در پیشروی، باتلاقی بودن کناره های جاده اهوازـ خرمشهر و تمرکز نیروهای تیپ 8 مکانیزه و تیپ 6 زرهی عراق در این منطقه، سبب شد تا قرارگاه نصر به هدف خود نرسد و جنگ به روز کشانده شود.در بخشی از این جبهه، نیروها تا ساعت 3 بعد از ظهر مقاومت کردند و به ناچار تا حدودی عقب نشینی کردند.
حسن باقری (افشردی) فرمانده قرارگاه نصر بعدها در مصاحبه ای درباره مرحله اول عملیات گفت:«... برادران رزمنده ما توانستند آن شب (شب اول)در دل تاریکی با شناسایی های دقیق که قبلاً انجام داده بودند، حدی از جاده آسفالت اهوازـ خرمشهر هم رد شوند و در آنجا با لشکر 3 عراق که نیروی احتیاط بود، درگیر شده و بیش از پنجاه درصد واحدهای آنان را منهدم کنند.این از نظر نظامی حایز اهمیت است و شاید مستشاران نظامی خارجی هم نتوانند توان و جرأت چنین عملیاتی را تحلیل کنند.»
سرهنگ عراقی «رضا البصری» هم در خاطرات خود در باره ی روزهای آغازین عملیات می نویسد:«توپخانه ما به شدت آن جا (کناره های رودخانه کارون)زیر آتش داشت. آنها تجهیزات خود را به سرعت، از رودخانه کارون عبور دادند و همین مسئله ترس شدیدی در دل سربازان ما به جای گذاشت.»
ساعت 23:30 شب 16 اردیبهشت، مرحله ی دوم عملیات آغاز شد. در این مرحله پیشروی نیروهای رزمنده ایرانی به سوی نوار مرزی، از جاده اهوازـ خرمشهر درناحیه ی غرب کارون آغاز شد.
همزمان با آغاز مرحله ی دوم عملیات، لشکر 6 عراق به محاصره و انهدام تهدید می شد.در این مرحله نیروهای ایرانی توانستند در هفده کیلومتر از نوار مرزی مستقر شوند و نیروهای عراقی از جفیر، کرخه کور، هویزه و پادگان حمید عقب نشینی کردند و در محور شلمچه ـ خرمشهر متمرکز گردیدند.
مرحله سوم عملیات در روز 19 اردیبهشت 61 توسط نیروهای قرارگاه فتح و نصر آغاز شد.حضور پرشمار نیروهای عراقی در منطقه شلمچه و هم چنین خستگی روزافزون نیروهای خودی مانع پیشروی اساسی در این مرحله شد. در این مرحله نیروهای ایرانی پس از مقداری پیشروی، در سه کیلومتری خرمشهر استقرار یافتند.
در مرحله سوم اگر چه اهداف مورد نظر به طور کامل تأمین نشد، ولی شمار بسیاری از نیروهای عراقی کشته، زخمی و یا اسیر شدند و اطلاعاتی نیز از چگونگی آرایش دشمن به دست آمد که مقدمه طرح چهارم عملیات بود.
منبع:ماهنامه فرهنگی ،اجتماعی ،سیاسی فکه(ش 72)

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.
درباره ما
نویسندگان
آرشیو مطالب
حدیث موضوعی انقلاب اسلامی
روزشمار محرم عاشورا